STRONA GŁÓWNA / PATRONAT MISYJNY / MISJONARZE DIECEZJALNI

MISJONARZE DIECEZJALNI

Misyjny list ks. kard. F. Macharskiego

U progu drugiego tysiąclecia Kościoła krakowskiego. ks. kard Franciszek Macharski skierował do księży List o powołaniach kapłańskich i misyjnych, podpisany 30 grudnia    1998 r. Nawiązał do zaangażowanie księży w pracę misyjną w Tanzanii i Brazylii oraz pomoc w reewangelizacji na Ukrainie, Słowacji i Republice Czeskiej, a także duszpasterską pomoc  w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej i pelplińskiej. Wspomniał również posługę kapłanów  w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Metropolita Krakowski podkreślił. że odpowiedzialność za dzieło ewangelizacji świata nie jest sprawą przynależną tylko misyjnym kongregacjom, lecz wpisana jest w „teologiczną strukturę Kościoła diecezjalnego”. Stanowi więc aktualną troskę całej diecezji. Biskup, jako członek kolegium episkopatu Kościoła, jest odpowiedzialny za działalność misyjną diecezji. Pomoc Kościołom w potrzebie „poprzez dar posługi kapłanów” stanowi więc „zobowiązanie”, z którego „nikt nie może zwolnić diecezji”. Ksiądz Kardynał wskazał na główne obszary misyjnego dzieła kapłanów krakowskich. Są to Tanzania, Brazylia i Ukraina. Zwrócił się z gorącym apelem, podkreślając, że praca misyjna jest szczególnym uczestnictwem w biskupiej odpowiedzialności” za Kościół powszechny. Posługa misyjna jest równie ważna, jak troska o powołania kapłańskie.

Misjonarze krakowscy w Tanzanii cz 2
Misjonarze krakowscy w Tanzanii cz 3