Warsztaty poprowadzi długoletnia misjonarka świecka Barbara Dominika Szkatuła z Peru, która jak sama o sobie powiedziała, że „biedni poruszają jej serce i w nich rozpoznaje Boga”. Komisja Episkopatu Peru do Spraw Społecznych (CEAS) przyznała Dominice Szkatule, ogólnokrajową Nagrodę pn. „Proroczy głos Kościoła w duszpasterstwie społecznym, prawach człowieka i służbie ubogim”. Nagroda została wręczona Laureatce w dniu 11 marca 2024 r. w siedzibie Episkopatu Peru w Limie.
Dominika od ponad 42 lat posługuje w Peru. Od roku 1982 miejscem jej misyjnej posługi jest Wikariat Apostolski San José del Amazonas, gdzie obecnie żyje w parafii Angoteros wśród Indian Kichwas nad rzeką Napo i współorganizuje duszpasterstwo ludności autochtonicznej w Wikariacie.
Szczególne miejsce w sercu Dominiki zajmują ludzie najbardziej opuszczeni, trędowaci i Indianie. Często zamieszkują najdalsze obszary Wikariatu, do których rzadko docierają misjonarze. To są peryferie Wikariatu, gdzie Dominika z radością przebywa dzieląc się nie tylko Dobrą Nowiną o Chrystusie, ale również walcząc o godne życie tych ludzi oraz o poszanowanie ich praw w amazońskiej dżungli. W uzasadnieniu do Nagrody wskazano, iż „Dominika od ponad 40 lat towarzyszy miejscowej ludności w obronie praw człowieka. Robi to w swoim charakterystycznym stylu, z delikatnym i serdecznym uśmiechem, kreatywnie i z dużą ilością energii”.
Odbierając Nagrodę i dziękując za jej przyznanie, Dominika podkreśliła rolę kobiet w Wikariacie, gdzie stanowią one 90 % „misyjnej kadry”. Powierzano im istotne dla funkcjonowania Wikariatu zadania, jak np. budowanie struktur parafialnych i kierowanie parafią, koordynowanie duszpasterstwa, odpowiedzialność za prowadzone przez Wikariat dzieła miłosierdzia, czy wreszcie urząd ekonoma Wikariatu. Dominika podziękowała również za swoje powołanie misjonarki świeckiej. Stwierdziła, iż czuje się bardzo uprzywilejowana pracując wśród biednych, bo oni poruszają jej serce i w nich rozpoznaje Boga.
Przyznana Dominice Nagroda jest docenieniem jej zaangażowania na rzecz najbiedniejszych, zwłaszcza tubylczej ludności zamieszkującej eksploatowaną na szeroką skalę Amazonię.
Ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację im. Heleny Kmieć, skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz grup pozaszkolnych w wieku klas I-VIII. Zgłoszony zespół, przez czas trwania edycji, wraz z opiekunem realizuje akcje pomocowe i charytatywne, stawiając sobie za wzór działań postać Sługi Bożej Heleny Kmieć. Na podstawie przesłanych materiałów i określonych kryteriów jury wybiera najlepsze projekty. Podczas wspólnego spotkania w Krakowie podczas Gali Laureatów wyłaniana jest zwycięska grupa, która w nagrodę udaje się na wolontariat zagraniczny. Do tej pory w VI edycjach projektu wzięło udział ponad 1,5 tysiąca dzieci z terenu całej Polski pokazując, że #misjahelenytrwa!
Więcej informacji www.helenakmiec.pl
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Warsztatach.