STRONA GŁÓWNA / KOLĘDNICY MISYJNI

KOLĘDNICY MISYJNI

Kolędnicy Misyjni 2018

Zostały wydane materiały do przygotowania dzieci do kolędowania misyjnego: Biuletyn formacyjny dla katechetów, animatorów i opiekunów grup kolędniczych; „Iskierka Kolędnika Misyjnego” dla dzieci oraz gadżety do rozdawania w odwiedzanych domach. W przygotowaniu jest plakat. Materiały zostały przekazane katechetom podczas dni katechetycznych, do parafii zostaną przesłane we wrześniu, gratisowe materiały są dostępne w Wydziale Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Zachęcamy dzieci do wzięcia udziału w konkursie plastycznym oraz Najciekawszą Misyjną Szopkę Bożonarodzeniową, którego wyniki będą ogłoszone na Archidiecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych. Szczegółowe informacje o konkursach są zamieszczone w Biuletynie Kolędnicy Misyjni 2018.

Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych – Mucharz 5 stycznia 2019

Wydział Duszpasterstwa Misyjnego zaprasza Dzieci, na Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych, 5 stycznia 2019 r w Mucharzu, w parafii św. Wojciecha BM. W programie będzie Msza Święta, Orszak Trzech Króli, kuchnia misjonarza, zabawy. Początek spotkania o godz. 9.00, zakończenie około godz. 14.30.

Uwaga! Szczegółowy program będzie dostępny na stronie internetowej wydziału misyjnego.

W spotkaniu mogą wziąć udział także dzieci, które nie były związane bezpośrednio z kolędowaniem, a które chciałyby poznać świat misji. Prosimy kapłanów, siostry zakonne, katechetów i animatorów o zgłaszanie grup do udziału w spotkaniu do 31 grudnia 2018 roku.

Trochę historii o parafii w Mucharzu

Dzieje Mucharza i jego parafii są bardzo odległe, przychodziły tutaj całe pokolenia, aby się modlić i oddawać cześć Bogu.

Na podstawie wykopalisk stwierdzono, że istniała już tutaj osada  7 tysięcy lat przed naszą erą. Podaje się również, że Mucharz już w IX w., za czasów państwa  Wiślan, był ośrodkiem  pogańskiego  kultu religijnego. Przypuszczać należy, że istniejącą tu świątynię pogańską zamieniono później na chrześcijańską. Za tym zaś, że chrześcijaństwo przybyło na te tereny za czasów apostołów Słowian św. Cyryla i Metodego świadczy kult tych świętych, których figury – z poprzedniego starego kościoła – zachowały się do tego czasu i znajdują się w kościele. Obecny kościół jest prawdopodobnie czwartym z kolei.

W tym kościele, jak głosi tradycja, miał odprawiać  Mszę Świętą św. Wojciech i lud nawrócony do chrześcijaństwa utwierdzać.

Ojciec  Święty Jan Paweł II był bardzo związany z parafią Mucharską. Jak sam mówił – „parafia Mucharska wywarła wielki wpływ na moje życie”. Pierwszą parafią, którą wizytował jako Biskup krakowski była parafia św. Wojciecha w Mucharzu.

Przybywajmy wraz z Kolędnikami Misyjnymi w to szczególne miejsce – na to wzgórze Mucharskie, gdzie ludzie już od tak dawnych czasów wielbili Boga i się z Nim spotykali.

Pliki do pobrania: