STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RELACJA Z MISYJNEGO SYNODU DZIECI

Relacja z Misyjnego Synodu Dzieci



Wspierać naszą misją tych, którzy stracili wiarę i są wewnętrznie ubodzy w Boga w najbliższym otoczeniu i w krajach misyjnych.

Misyjny Synod Dzieci to bezprecedensowe niecodzienne wydarzenie na miarę tysiąclecia. Nie było go wcześniej i prawdopodobnie nie będzie później. Pomysłodawcą Synodu był sam Pan Bóg w Trójcy Świętej. “Wiem, że tam, gdzie ja nie mogę, przybędzie Duch Święty, którego wzywaliśmy; więcej to właśnie z powodu moich słabości będzie działał Bóg”. Dzieci przygotowywały się intensywnie do Synodu przez ostatnie siedem miesięcy w programie formacji serca zawartym w karnecie misyjnym, które każde dziecko otrzymało (10 tysięcy karnetów trafiło do rąk dzieci). Siedem – jest to symboliczna biblijna liczba, oznaczająca pełnię ducha i doskonałość. Poszczególne strefy synodalne miały za zadanie pokazać dzieciom różne dziedziny życia, w które mogą się zaangażować w dalszej drodze synodalnej Kościoła.

MISYJNE STREFY

Strefy Ewangelizacji – prowadzona przez wspólnotę „Nowej Ewangelizacji”.

Jaka jest najdłuższa droga na świecie? – to pytanie zadała dzieciom jedna z osób w synodalnej strefie ewangelizacji. “Z głowy do serca” – usłyszałam odpowiedź. Formacja serca, którą podjęły dzieci przygotowując się do synodu przyniosły owoce.

Strefy Misjonarzy – prowadziły Siostry Klawerianki z Nigerii i Polski s. Cathrin, s. Blessing, s. Monika oraz misjonarki świeckie z Zambii Karolina Cygan i Katarzyna Sowa.

Strefy Zabawy – Wspólnota „Lilia” przedstawiła w tańcu Tajemnice Różańca. Z kolei osoby „Dobrej Zabawy” pokazały, jak bawić się w dobrych rytmach między kontynentalnych.

Strefa Baśni – Wspólnota „Music on lasers” już od wielu lat zajmuje się realizacją pokazów i spektakli laserowych opartych o nowoczesną formą przekazu artystycznego dotąd niespotykaną, która wykorzystuje profesjonalne projektory laserowe do wizualizacji treści w połączeniu z muzyką. Treści są przedstawione w formie symbolicznej za pomocą obrazów, animacji i grafiki laserowej. Muzyka jest idealnie dobrana, zsynchronizowana z obrazami

laserowymi, dzięki czemu publiczność przenosi się w inny wymiar przeżyć artystycznych i duchowych. Na tej podstawie została stworzona bajeczka dla dzieci oparta na opowiadaniach o Stefanku, który uczyła się poznawać uczucia i z nimi współpracować.

Jest to forma przeniesienia tekstu na obraz laserowy w oparciu o muzykę i słowo. W pokazie dzieci zobaczyły laserowo wyświetlony las, góry, pejzaże, kwiatki, zwierzątka, postaci Stefanka i jego rodziny, krainę serduszkową oraz wiele innych. Niespotykana i innowacyjna forma przekazu treści przenosi widownię w bajkowy i kolorowy świat, który tak bardzo kochają dzieci.

Strefy Konkursów – prowadzili Klerycy z krakowskiego seminarium duchownego. Była to przygoda odpowiadania w ciągu 30 sekund na pytania w programie Kahoot. Pytania dotyczyły zadanych dzieciom materiałów do wcześniejszego przeczytania. Były to czasopisma: Świat Misyjny i Echo Dzieciom oraz znajomość strony internetowej Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Dzieci wykazały się dogłębną i szczegółową wiedzą na zadane tematy. Nagrodą były dyplomy i słodycze.

Strefa Ciszy – Wspólnota „Pustelnia” – wprowadzała w świat ciszy przed wystawionym Panem Jezusem w monstrancji, aby uczyć relacji z Panem Bogiem poprzez kontemplacyjną ciszę.

Strefa Mam Talent – Tutaj pod okiem pani Moniki Biederman-Pers – Śpiewaczki operetkowej, operowej i musicalowej, Aktorki scen muzycznych oraz solisty Piotra Karzełka – 20 dzieci mogło zaprezentować swoje talenty muzyczne, wokalne i taneczne. Nagrodzone zostały wszystkie dyplomami, a pierwsze miejsca voucherami na lot balonem widokowym nad Krakowem, drugie miejsca voucherami na rejs statkiem po Wiśle, a trzecie pamiątkami z misji.

Strefa Kuchni Misjonarza – bez niej nie można sobie wyobrazić drogi synodalnej. Podczas drogi należało się posilić dobrymi bułeczkami, sokiem, herbatą, a dorośli kawą z misją.

Strefa Targów Misyjnych – Dzieci mogły się zapoznać z Fundacjami: Kiabakari i Heleny Kmieć,  z Wolontariatem Salezjańskim, z Kościołem w Potrzebie, z Wydziałem Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie i Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera.

KONKURSY

Konkurs plastyczny – Synodowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych w Aulii św. Jana Pawła II. 250 dzieci rysowało i malowało na temat „O czym marzą dzieci z krajów misyjnych”. Łzy w oczach miało Jury, gdy trzeba było wybrać najlepsze prace, bo wszystkie były najlepsze. Każde dziecko włożyło w nie, całe swoje serca i wiele czasu, by oddać to czego dowiedziały się o swoich rówieśnikach z krajów misyjnych. Najbardziej wzruszające były dwie prace plastyczne rodzeństwa: jedna przedstawiająca dziecko o czarnym kolorze skóry zrobione z plasteliny leżące w wyschniętej trawie (trawa oryginalna), druga praca plastyczna przedstawiająca wspinające się dziecko po drabinie – drabina zrobiona z patyków, dziecko z plasteliny.

Nagrodzone zostały wszystkie dzieci dyplomami za uczestnictwo w konkursie, a pierwsze miejsca voucherami na lot balonem widokowym nad Krakowem, drugie miejsca voucherami na rejs statkiem po Wiśle, a trzecie pamiątkami z misji.

Konkurs w projekcie „Formacji Serca” – na podstawie karnetów misyjnych. Uwieńczeniem pracy w programie Formacji Serca były zebrane punkty za 14 kroków podjętych w Karnecie Misyjnym. Nagrodzona została grupa dzieci z par. Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie.

Konkurs „Mam Talent” – w tym konkursie wzięło udział 20 dzieci.

Konkurs filmowy – Zostały nagrodzone dzieci z Krakowa Nowego Bieżanowa.

EUCHARYSTIA

Msza Święta – uwieńczeniem drogi synodalnej była Eucharystia pod przewodnictwem ks. biskupa Roberta Chrząszcza. Była to Msza święta dziękczynna z okazji Jubileuszu 50-lecia wyjazdu na misje pierwszych misjonarzy Fidei Donum z archidiecezji krakowskiej oraz 35-lecia pracy Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera w Wydziale Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Na początku zabrała głos przedstawicielka dzieci zebranych na Synodzie: „Poznawaliśmy Jezusa, aby Go bardziej pokochać i zanieść Ewangelię do naszych domów, a w przyszłości innym ludziom nieznającym jeszcze Pana Jezusa. Rozważaliśmy Słowo Boże, częściej uczestniczyliśmy w Eucharystii i Sakramencie Pokuty, uczyliśmy się wdzięczności za dary, które złożył w naszych sercach Pan Bóg. Poznawaliśmy Misjonarzy oraz świat Dzieci z różnych krajów misyjnych. Czytaliśmy także dokument papieski „Radość Ewangelii”. Zapamiętałam z niego szczególnie jedno zdanie: „Konieczna jest ewangelizacja, która uczy nowych sposobów kontaktu z Bogiem, z innymi ludźmi i ze środowiskiem, w którym żyjemy, trzeba docierać ze Słowem Bożym do najgłębszych zakamarków miasta i świata”.

Prosimy o modlitwę za nas, aby Jezus był dla nas jedyną naszą Drogą, Prawdą i Życiem”.

Tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej

Ks. Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie witając wszystkich zebranych na liturgii zwrócił uwagę, że tabernakulum w łagiewnickiej bazylice ma kształt kuli ziemskiej, aby przypominać uczniom Chrystusa, że On posyła ich ze swoją Ewangelią na cały świat.

List od Papieża Franciszka

Ks. Tadeusz Dziedzic, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie odczytał list do uczestników Misyjnego Synodu Dzieci, który przesłał – w imieniu Ojca Świętego Franciszka – z watykańskiego Sekretariatu Stanu, ks. prałat Roberto Campisi.

Homilia – Bp Robert Chrząszcz, który przez 15 lat był misjonarzem w Brazylii podkreślił, jak ważna jest świadomość, że będąc kilkaset czy kilka tysięcy kilometrów od swojego kraju, ktoś o nim pamiętał i się za niego modlił. Wspominał, że otrzymywał wówczas listy od dzieci z Polski, co było dla niego bardzo miłe. Zaznaczył też, że zainteresowanie misjami pomaga lepiej zrozumieć świat, odmienne kultury i innych ludzi. – Tematyka misyjna pokazuje, że nie jesteśmy sami, że są inni ludzie na świecie, którzy mają może inny kolor skóry, ale są dziećmi tego samego Boga, który jest naszym Ojcem. Może mówią innymi językami, ale należą do całej rodziny ludzkiej – Pan Bóg ich stworzył i kocha tak, jak nas – mówił bp Robert Chrząszcz zwracając uwagę, że powołanie misyjne jest darem i starał się podpowiedzieć dzieciom, jak mogą stać się „małymi misjonarzami” – bez wyjeżdżania do innych krajów, choć wyraził nadzieję, że w przyszłości wyjadą do krajów misyjnych. Misjonarzem można być w swoim środowisku, w którym można pokazać swoją wiarę w Boga. – To misjonarze dnia codziennego, którzy przypominają o Panu Bogu głosząc Ewangelię, dając świadectwo wiary, nawet przez znak krzyża czyniony wtedy, kiedy przechodzą koło kościoła – mówił biskup zaznaczając, że bycie świadkiem Jezusa wśród swoich kolegów będzie coraz trudniejsze.

Misjonarze modlitwy

„Misjonarzami modlitwy” nazwał tych, którzy pamiętają o osobach pracujących na misjach w dalekich krajach. Potrzebni są też misjonarze w Polsce, którzy będą mówić o potrzebach w krajach misyjnych. Taką rolę spełniają kółka misyjne czy kolędnicy misyjni. Biskup zachęcał, by do tego grona dzieci zapraszały swoich kolegów. Podziękował im za każde ich zaangażowanie na rzecz misji.

Dary ofiarne – dzieci przebrane w stroje z różnych kontynentów przyniosły symboliczne dary: świece w kolorach kontynentów, Pismo Święte w j. iboo z Nigerii, różaniec, muszlę, kosz z listami do Papieża Franciszka oraz Karnetami Misyjnymi jako owoc siedmiomiesięcznej pracy przygotowującej do Misyjnego Synodu Dzieci.

Modlitwa Posłania i Pakiet z „wartościami” – na zakończenie Mszy Świętej każde dziecko zostało posłane przez Kapłanów i Siostry Klawerianki, każde otrzymało krzyżyk na czole oraz pakiet z „wartościami”: Różaniec misyjny, Identyfikator Młodego Misjonarza, Ewangelię św. Jana z zakreślaczem do zaznaczania słów, które dotykają serca w sposób szczególny podczas czytania fragmentów Ewangelii, „Świat Misyjny” i „Echo Dzieciom”, Patronat Misyjny ze zdjęciem Misjonarza i modlitwą. Woreczki z pakietem zostały uszyte przez wolontariuszki, które zgłosiły się na ogłoszenie w parafii Rzozów, że potrzeba krawcowych. Zostały wykorzystane tkaniny przywiezione z krajów misyjnych.

Schola – Podczas Mszy Świętej śpiewały połączone schole z różnych parafii i miejscowości: schola z par. Zabierzów, schola z par. Matki Bożej Ostrobramskiej, animatorzy muzyczni z Grup Apostolskich oraz solści: Monika Biederman-Pers, Piotr Karzełek i inni. Dziękujemy s. Sylwii Kaczmarek ze Wspólnoty św. Ignacego Loyoli za prowadzenie zjednoczonych w jedno scholii.

Dekoracje, oznaczenia miejsc – Siostry Klawerianki, kwiaty – Siostry Matki Bożej Miłosierdzia.

WOLONTARIATY

Wolontariat Misyjny – 40 Wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Rzozowie na czele z p. katechetką Krystyną Czerw oraz 10 – wolontariuszy ze szkoły Podstawowej nr 82 w Krakowie na czele z p. katechetką Beatą Safian. Bez Was nie odbyłoby się to wydarzenie. Przeprowadzaliście grupy dzieci od strefy do strefy w odstępach czasowych z serduszkowymi emblematami i numerkami w kolorach kontynentów oraz tworzyliście atmosferę radości, uśmiechu i przyjęcia w wielkiej rodzinie Dzieci Bożych.

Wolontariat Misyjny na jeden dzień – Dziękujemy tej ekipie, która niestrudzenie przygotowywała pakiety dla każdego dziecka, czyli 1200 x 2

Recepcja – tutaj dzieci otrzymywały chusty w kolorach kontynentów, słodycze, mapę i plan drogi synodalnej.

Logistyka – nad całością logistyczną przedsięwzięcia czuwał ks. Tomasz Bochnak, który szczegółowo i godzinowo opracował plan Wydarzenia, tak aby uniknąć kolizji na drodze synodalnej.

Opieka medyczna – Słowa podziękowania kierujemy do p. dr Wandy Reinfuss, która nie tylko w posłudze misyjnej w trzech krajach afrykańskich nieźle sobie radziła mając 70 lat, ale i nas doglądała, by nikomu nic się nie stało pod względem zdrowotnym. Dziękujemy także Służbie Maltańskiej, która służyła swoją karetką pogotowia medycznego.

GRAFIKA

Opracowanie graficzne Wydarzenia – Monika Rybczyńska. Autorka identyfikacji wizualnych wystaw, festiwali, wydarzeń kulturalnych oraz publikacji. Pracowała i współpracowała między innymi z TVP1. Jest projektantką komunikacji wizualnej, stron internetowych. Jej największym osiągnięciem jest zaprojektowanie loga oraz identyfikacji wizualnej największego spotkania młodych na świecie – Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, gdzie uczestniczyło 2 500 000 osób. Studiowała Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Warszawskim.

Jej ulubionym powiedzeniem jest: Misje to kolor i piękno. Opracowała graficznie Magazyn Misyjny: „W Trosce o Misje”, który został wydany przez Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie z okazji Jubileuszu 50-lecia wyjazdu na misje pierwszych misjonarzy Fidei Donum z archidiecezji krakowskiej.

Identyfikator Młodego Misjonarza – Jest to rodzaj legitymacji misyjnej, które każde dziecko otrzymało podczas posłania na zakończenie Mszy Świętej. Jest to równocześnie propozycja dalszego zaangażowania się w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Zawiera dalsze kroki w projekcie formacji serca. 1200 dzieci tworzy nowe ogniska misyjne, gdzie formują serca do misji. Wspólnie przeżyty czas na Misyjnym Synodzie Dzieci zachęciły nas do uznania, że powinniśmy być wiarygodnymi świadkami miłości Boga dla każdego stworzenia, wspierać naszą misją tych, którzy stracili wiarę i są wewnętrznie ubodzy w Boga w naszych najbliższym środowisku i tym odległym w krajach misyjnych.

ORGANIZATORZY GRUP DZIECI

Opiekunowie grup dzieci – Dziękujemy wszystkim, którzy zorganizowali przyjazd dzieci na Misyjny Synod Dzieci. Wiemy, że trzeba było pokonać wiele przeszkód, by do nas dotrzeć. Podjęliście także czas potrzebny na przygotowanie dzieci do tego wydarzenia. Teraz prosimy o kontynuację drogi synodalnej, czyli kroczenia wspólną drogą formacji serca zawartym w Identyfikatorze Młodego Misjonarza.

BIURO PRASOWE

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Krakowie – Dziękujemy za współpracę medialną nad Wydarzeniem, za towarzyszenie z aparatem i kamerą, by upamiętnić te nie dające się zapomnieć chwile.

MISJONARZE I DOBROCZYŃCY

Misjonarze i Dobroczyńcy Misji – dziękujemy za Waszą fizyczną obecność na Wydarzeniu a tych którzy nie mogli być z nami łączyli się przez media społecznościowe.

50 grup dzieci z 40 miejscowości

Czarny Dunajec, Brzezie, Rzozów, Maruszyna, Wadowice, Strzelce Wielkie, Kaszów, Poronin/Suche, Kraków/Mistrzejowice, Witanowice, Juszczyn, Kojszówka, Ćwiklin, Żywiec, Piekielnik, Zubrzyca Dolna, Kraków-par. MB Dobrej Rady, Czaniec, Kraków SP nr 82, Pozowice, Kraków-Górka Kościelnica, Węglówka, Kraków-Nowy Bieżanów, Blachownia k/Częstochowy, Jabłonka, Racławice, Gorenice, Zabierzów Bocheński, Skawinki, Krzeszowice, Pozowice, Ślemień, Maków Podhalański, Hucisko, Kraków-Wola Justowska, Zabierzów, Zakopane, Włosań, Kraków-par Matki Bożej Ostrobramskiej, Wiśniowa, Tokarnia, Chrzanów, Wola Radziszowska, Trzebinia, Mszana Dolna par. św. Michała Archanioła, Koźmice Wielkie, Skawina, Mszana Dolna-par. Bożego Miłosierdzia, Kraków-SP nr 137. Razem 50 grup dzieci z 40 miejscowości.

Odwaga w podejmowaniu natchnień Bożych – Życzymy wszystkim odwagi w pójściu za Jezusem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Nie ma innej Drogi, nie ma innej Prawdy, nie ma innego Życia jak w Jezusie Chrystusie.

AMDG

s. Bożena Najbar

PODZIĘKOWANIA

Podziękowania płynące z e-maili

Serdecznie dziękuję za tak piękny Synod Misyjny Dzieci. Niech Pan błogosławi w dalszej pracy na rzecz misji. Z modlitwą ks. Marcin Meres

Bardzo dziękuje w imieniu swoim i moich uczniów za trud włożony w przygotowanie synodu. Jesteśmy pod wrażeniem ogromu pracy, który został włożony w to dzieło. Wszystkiego dobrego. Pozdrawiamy i zapewniamy o modlitwie. Anna Bosak

Dziękuje za wspaniałe Święto Misyjne. Gratuluję profesjonalizmu o doceniam ogrom pracy. Życzę siły i wytrwałości. Pozdrawiam gorąco. Józef Chlebek

Za wczorajsze Święto Misyjne bardzo dziękuję. Jak odetchniecie to przyjedźcie do szkoły w Blachowni. S. Krystyna Majko

Pięknie dziękujemy z całego serca za cały dzień. Było przepięknie. Życzymy odpoczynku. Bożena Koczur

Dziękuję za misyjny synod zorganizowany z rozmachem i pomysłem, ile ma Siostra w sobie spokoju i opanowania, a tak wielkie dzieło i każdy coś chce, jestem pełna podziwu. Zosia Ścigalska

ZDJĘCIA

OSTATNIO DODANE:
ZOBACZ TAKŻE