STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO”MIESZKAŃCY BULUBY”

Wyniki konkursu plastycznego”Mieszkańcy Buluby”

Mieszkańcy Buluby

Konkurs plastyczny “Mieszkańcy Buluby” został zorganizowany z okazji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego dr. Wandy Błeńskiej nazywanej Matką Trędowatych. Konkurs skierowany był do uczniów Szkół Podstawowych. Celem było zapoznanie się warunkami życia i realiami pracy lekarskiej wśród ludzi chorych na trąd w miejscowości Buluba w Ugandzie. W konkursie wzięło udział 94 dzieci z różnych szkół archidiecezji krakowskiej, a cztery prace napłynęły z Poznania z Piątkowskiej Szkoły Podstawowej imienia dr Wandy Błeńskiej. Honorowym Patronatem, Konkurs objął Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski oraz Małopolski Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak.

Kreowanie marzeń i wartości w ukierunkowaniu na potrzeby innych ludzi

Gratulujemy wszystkim dzieciom zaangażowania w wykonanie prac plastycznych, które możemy obejrzeć na stronie Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Dziękujemy Katechetom i Nauczycielom za poprowadzenie dzieci drogami misji dr. Wandy Błeńskiej. Z pewnością ta niezwykła Postać będzie inspirować dzieci do kreowania swoich marzeń, pragnień i wartości w ukierunkowaniu na potrzeby innych ludzi, często pozbawionych środków do życia i leczenia. Życzymy wszystkim otwartych i przyjaznych serc na potrzeby wielu ludzi nie tylko tych żyjących wokół nas ale i tych żyjących w odległych krajach misyjnych.

Ks. dyr. Tadeusz Dziedzic                                                                                                                                                                          s. Bożena Najbar

link do prac plastycznych

link do dyplomów

Kategoria od klasy O do III

Luiza Karbownik kl III c SP nr 126 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

II miejsce

Jagoda Stelmachowska kl II b SP nr 126 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Gabriela Kotarba kl O SP im. Obrońców Westerplatte w Koźmicach Wielkich

Joanna Czyrnek kl III Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Myślenicach

Kategoria od klasy IV do VI

Kacper Goryl kl 4 b SP nr 126 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Karolina Matyga kl IV kl IV SP im. Antoniny Tatar w Suchem

Amelia Burda kl VI SP im św. Faustyny Kowalskiej we Włosani

Kategoria od klasy VII do VIII

Magdalena Medoń kl VII SP im. Św. Jadwigi w Rzozowie

Anna Emilewicz kl VII SP nr 132 w Krakowie

Marta Chrząścik kl VIII a SP nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Krzeszowicach

Szymon Gałkowski kl I c SP nr 24 w Krakowie

Wiktor Białek kl III SP im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzozowie

Marcin Turski kl III SP im. Brata Witalisa Wojciecha Lei w Podczerwonem

Hanna Heksel kl II b SP im. Świętej Królowej Jadwigi w Rybnej

Aleksandra Feluś kl I SP im. Świętej Królowej Jadwigi w Rybnej

Sebastian Siwiec kl IV a SP nr 126 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Adrian Mleczek kl IV a SP nr 126 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Blanka Bober kl 4 a SP nr 126 im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Tomasz Możdżeń kl VI b SP nr 4 im. Władysława. Broniewskiego w Wadowicach

Antonina Gałczyńska kl VI SP nr 4 im św. Barbary w Bochni

Gabriela Pająk kl VI Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Palczy

Maria Emilewicz kl VII SP nr 132 w Krakowie

Wszystkie dzieci, które wzięły udział w Konkursie otrzymują Dyplomy.

Jej Uganda ich Wanda

Oto świadectwo jednej z Uczestniczek konkursu.

“Moja praca powstała w ten sposób, że do kolażu wykorzystałam zdjęcia mamy, które wykonała w Ugandzie w ubiegłym roku. Mama była tam by przeprowadzić audyt społeczny i opowiadała mi o sytuacji mieszkańców tego kraju. Zapoznałam się też z postacią dr Wandy Błeńskiej. To dzięki takim jak ona, życie ludzi chorych, ubogich, samotnych, opuszczonych staje się choć trochę normalniejsze.

Tylko ona ich nie odrzuciła

Pokazanie takim ludziom, że są ważni nadaje ich życiu sens. Dokonania dr Wandy i Jej ogromne serce zainspirowały mnie do wymyślenia hasła “Jej Uganda ich Wanda”. Nie sądzę by ktoś zrobił dla mieszkańców Buluby więcej – tylko ona ich nie odrzuciła… Napis umieszczony w różańcu, czyli: “Weebale emirimu” jest w języku Luganda i oznacza “Dziękuję za Twą pracę”. Słowa zaczerpnęłam z książki “Luganda-English Phraesbook for tourist” autorstwa Margharet Nanfuka.

Marta Chrząścik