STRONA GŁÓWNA / MISJONARZE / DOMINIKA SZKATUŁA

Na Misji od: 22/11/1982
Funkcja: misjonarz
Status: F.D.

Ur.: 23.08.1958, Kraków; przynależność: diecezja krakowska (misjonarka świecka); działalność misyjna: PERU. Działalność misyjną w Peru rozpoczęła 22 listopada 1982 roku. Od momentu przybycia nie przerwanie pracuje w Wikariacie San José de Amazonas (św. Józefa znad Amazonki) w dżungli peruwiańskiej. Przez pierwsze 3 lata pracowała na parafii w Tamshiyacu, a następnie w San Pablo, gdzie pracowała przez 7 lat wśród trędowatych. Kolejne 7 lat spędziła wśród Indian w Tascha Curaray. W 2000 roku została odpowiedzialna za utworzenie nowej parafii w Mazán. W 2005 roku ks. Biskup powołał ją do funkcji koordynatora duszpasterstwa w Wikariacie. Nieustannie wizytuje 16 parafii bardzo odległych od siebie nad Amazonką i w jej dorzeczach (powierzchnia Wikariatu zajmuje 155 000 km²). Zajmuje się katechizacją dzieci, duszpasterstwem młodzieży, formacją animatorów i wspólnot chrześcijańskich oraz duszpasterstwem socjalnym, szczególnie w obronie praw człowieka, godności kobiet i puszczy Amazonii. Współpracuje z organizacjami indiańskimi i metyskimi w obronie ich ziemi, lasów i rzek. Współpracuje z nauczycielami w małych osadach indiańskich i metyskich. Bierze udział w realizacjach planów duszpasterskich gdzie uwzględniana jest szczególnie kultura Amazonii, tożsamość indiańska, ewangelizacja integralna i obrona środowiska i życia Indian jako znaku obecności Królestwa Bożego.

PODEJMIJ PATRONAT

pobierz PODEJMIJ PATRONAT