STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MISYJNY SYNOD DZIECI

MISYJNY SYNOD DZIECIMisyjny Synod Dzieci Archidiecezji Krakowskiej

                         Zapowiedź

28 października 2023 (sobota) godz. 8.00 – 15.00

Kraków, Centrum św. Jana Pawła II, ul. Totus Tuus 32

Kraków-Łagiewniki, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Hasło: Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Cel: Bardziej poznać i pokochać Jezusa,

aby z radością nieść Ewangelię całemu światu.

Symbol Synodu: Serce

Hymn Synodu: Ty Jesteś Drogą, Prawdą, Życiem.

Przygotuj swoje serce na Synod – Już dziś rozpocznij przygotowanie do Misyjnego Synodu Dzieci

Twój karnet podarunków dla Misji

 

Ta sama droga

 

W październiku 2021 roku papież Franciszek otworzył w Rzymie Synod o synodalności  w Kościele. Słowo „synod” pochodzi z języka greckiego (syn-hodos) i oznacza „tę samą drogę” lub „tę samą ścieżkę”. Zatem synod to wspólne podążanie do Boga, w którym pomaga słuchanie siebie nawzajem, aby można było usłyszeć, co On mówi do nas wszystkich i w jakim kierunku pragnie prowadzić swój Kościół.

Logo Synodu przedstawia wysokie drzewo w kształcie krzyża, łączy się z niebem oraz słońcem, które daje światło podobnie jak Eucharystia. Gałęzie drzewa są rozpostarte jak ręce czy skrzydła, co wskazuje na Ducha Świętego. Chrześcijanie są zjednoczeni pod drzewem krzyża i prowadzeni przez Ducha Świętego.

 

Na początku idą dzieci

 

Grafika przedstawia różne postacie: ludzi starszych i młodych, dzieci, kobiety, mężczyzn, chorych, ludzi różnych powołań. Wszyscy tworzą wspólnotę, w której nie ma hierarchii – papież idzie z ludźmi. W nawiązaniu do słów Jezusa, w których wychwalał Ojca za to, że zakrył „rzeczy przed mądrymi i roztropnymi” (Mt 11,25), na początku idą dzieci. Jest to zachęta, byśmy uczyli się otwartości od dzieci i młodzieży.

Dlatego

na tej samej drodze synodalnej Kościoła pragniemy zwrócić naszą szczególną uwagę na dzieci, które są przyszłością Kościoła. Sam Pan Jezus upomniał się o dzieci mówiąc: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”. W tej atmosferze trwającego synodu na całym świecie chcemy pozwolić dzieciom na wspólne spotkania w parafiach i szkołach.

Potrzeba współpracy nas dorosłych, aby na tej rozpoczętej wspólnej ścieżce synodalnej dzieci znalazły swoje znaczące miejsce.

 

Echo Ogólnopolskiego Misyjnego Synodu Dzieci

 

17 września 2022 roku w Warszawie miał miejsce Misyjny Synod Dzieci. Z Archidiecezji Krakowskiej brały w nim udział dwie delegacje dzieci z opiekunami: z Krakowa i Jabłonki. Przywieźli oni przesłanie, aby w każdej diecezji odbywały się Misyjne Synody Dzieci.

W tę synodalną drogę Kościoła wpisuje się formacja Ognisk Misyjnych Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci – jednego z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych. Młodzi misjonarze należący do tych grup są zainteresowani życiem Kościoła i dbają o jego rozwój i wzrost na całym świecie, a szczególnie na terenach misyjnych. Sami, będąc blisko Jezusa, rozmawiają z Nim w modlitwie, formują się według Jego nauki i starają się, aby ich rówieśnicy na całym świecie mogli poznać Ewangelię. Ci młodzi ludzie, tak bardzo zatroskani o budowanie Kościoła, są „przedłużeniem rąk Ojca Świętego” i pomagają mu swoją modlitwą i zaangażowaniem w sprawy misji. Hasłem Synodu były słowa: Z Ojcem Świętym budzimy do misji! Celem: świętowanie 100-lecia papieskości Dzieła Misyjnego Dzieci, podzielenie się tym, co misyjnego robią dzieci w swoich diecezjach, poszukiwanie dróg i sposobów, jak jeszcze lepiej ożywić działalność misyjną w diecezjach. Hymn Ogólnopolskiego Synodu Misyjnego Dzieci:

 

Papież Franciszek jest przewodnikiem na drodze wiary ku Panu Bogu. Znaczenie logotypu Misyjnego Ogólnopolskiego Synodu Dzieci: na pierwszym planie widzimy łódkę. To symbol całej wspólnoty Kościoła, do której należymy. Ojciec Święty, trzyma w dłoniach budzik, aby „budzić” nas do misji. Kto poznał i pokochał Jezusa pragnie dzielić się z innymi tym doświadczeniem.

 

 

Przygotowanie do Misyjnego Synodu Dzieci w Archidiecezji Krakowskiej

 

Misyjne Karnety

Przygotowaliśmy Misyjne Karnety dla dzieci. Gorącą prośbę kierujemy do Rodziców, Dziadków, Opiekunów, Kapłanów, Sióstr, Katechetów, Animatorów … Pomóżcie Dzieciom przygotować się do wzięcia udziału w Misyjnym Synodzie Dzieci. Na każdym sercu znajdziecie propozycje do zapoznania się z różnymi tematami. Karnety zostaną przesłane do parafii, więcej egzemplarzy dla każdego dziecka można zamawiać w Wydziale Misyjnym.

 

 

Symbolem Synodu jest serce

Dlaczego serce? Serce to miejsce przebywania Pana Boga w tobie. Serce to miejsce dowodzenia i podejmowania decyzji w każdym dniu i na całe życie. Serce to ty sam. W Biblii słowo serce występuje ponad 300 razy. Logo przedstawia serce, w niego wpisany jest krzyż a w nim Hostia, mamy także Maryję, które też symbolizuje ucho. Kolory są zaczerpnięte z misyjnych kolorów oznaczających kontynenty. W tym kluczu wpisana jest formacja w projekcie: „Słucham Serca”, którą to proponujemy w ramach przygotowania do Misyjnego Synodu Dzieci.

 

 

W konfrontacji z przeciwnościami

 

O serce każdego z nas toczy się nieustanna walka, a zwłaszcza dzieci, dlatego pragniemy poprowadzić dzieci w głąb serca, gdzie mieszka Pan Bóg. Chcemy na nowo uświadomić dziecku, że jest kochane przez Boga, obdarowane różnymi darami, że może się zaprzyjaźnić z Jezusem. W sposób obrazowy pokazujemy pokoje serca, które może być zaśmiecone i zaciemnione przez grzech kierując dziecko do Sakramentu Pokuty, a potem do Eucharystii. Wdzięczność i radość to jest to co chcielibyśmy zaszczepić w sercach dzieci poprzez rozważanie Pisma Świętego i dokumentu papieskiego Evangelii Gaudium – radość Ewangelii. Być może wysoko mierzymy, ale dzieci już tego doświadczały na ogólnopolskim synodzie. Dzieci także poznają Misjonarzy i świat ich rówieśników w krajach misyjnych, aby wziąć udział w niesieniu im pomocy i włączeniu się do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Każde dziecko otrzymuje Misyjny Karnet, aby popracować nad swoim sercem i ofiarować owoce tej pracy w formie podarunków duchowych dla misji podczas Eucharystii na Synodzie.

Proponujemy:

Spotkania synodalne dla dzieci: w parafiach, szkołach, na turnusach wakacyjnych oraz spotkania synodalne on-line.

Służymy pomocą w przeprowadzeniu spotkań.

 

MODLITWA SYNODALNA

 

Panie Jezu, który jesteś DROGĄ, pomóż nam odkryć, w jaki

sposób mamy przychodzić do Ciebie, by Cię bardziej poznać,

a później nieść Ciebie innym.

Panie Jezu, który jesteś PRAWDĄ, dodawaj nam odwagi, abyśmy

zawsze w prawdzie przyznawali się do Ciebie i każdego dnia byli

Twoimi świadkami.

Panie Jezu, który jesteś ŻYCIEM, spraw, byśmy zawsze żyli

w Twojej ożywiającej miłości i od Ciebie czerpali siły do bycia

misjonarzami przez modlitwę, naukę i pomoc innym.

Niech Duch Święty często nam przypomina, że jesteśmy jednym

KOŚCIOŁEM, niezależnie od tego w jakiej części świata żyjemy.

A Maryja, Twoja i nasza Mama, niech trzyma nas za rękę

i pomaga iść za Tobą.

Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen. 

 

Materiały

 

do przygotowania się na Synod zamieszczone są na stronach:

Wydziału Misyjnego: www.misje.diecezja.pl

Czasopisma „Echo Dzieciom”: www.echodzieciom.pl

Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci pdmd@missio.org.pl

Mocni w Duchu Dzieciom – Moja Biblia – YouTube – rozważania do Pisma Świętego

Korzystamy także z materiałów, które służyły do dwuletniego przygotowania Ogólnopolskiego Synodu Misyjnego Dzieci – lata: 2021 i 2022

oraz Biuletynu dla Katechetów o Synodzie Misyjnym Dzieci

 

Konkursy na czas przygotowania do Misyjnego Synodu Dzieci

 

  1. Plastyczny: “O czym marzą dzieci w krajach misyjnych”
  2. Wiedzy misyjnej na podstawie czasopisma „Echo Dzieciom”

od lutego 2022 roku do października 2023 roku oraz czasopisma: „Świat Misyjny” numery od 1 do 4 – 2023 roku.

  1. Mam Talent!
  2. Filmowy: “O czym marzą dzieci w krajach misyjnych”

Regulaminy konkursów znajdziecie na stronie internetowej www.misje.diecezja.pl

Organizator Misyjnego Synodu Dzieci

Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej

Franciszkańska 3 31-004 Kraków

tel. 12 62 88 124 (godz. 9.00-13.00)

tel. kom. 668 688 096

e-mail: misje@diecezja.pl

www.misje.diecezja.pl

Współpraca: Wydział Duszpasterstwa Rodzin, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, Wydział Katechetyczny, Grupy Apostolskie, Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, LO Kostka, Kościół w Potrzebie, Salezjański Wolontariat Misyjny.

Patronat honorowy J.E. Ks. Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski

Patronat medialny: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, TVP3 Kraków, Radio Plus, franciszkańska3, Niedziela, Gość Niedzielny, Wydawnictwo Św. Stanisława BM.

Kontakt do organizatorów

Ks. Tadeusz Dziedzic, dyrektor diecezjalny PDM tel. 602 505 998

e-mail: tadeodziedzic@gmail.com

Bożena Najbar tel. 668 688 096 e-mail: bozena.najbar1@gmail.com

Więcej informacji na stronie www.misje.diecezja.pl

Przygotowanie do Misyjnego Synodu Dzieci możesz rozpocząć już dziś. Jak? Zadzwoń albo napisz i umów się na spotkanie, weź karnet dla każdego dziecka pomocny w przygotowaniu.

Zgłoszenia do udziału w Misyjnym Synodzie Dzieci Archidiecezji Krakowskiej należy przesyłać na formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie Wydziału Misyjnego www.misje.diecezja.pl

Termin Zgłoszeń do udziału w Synodzie Misyjnym Dzieci do 21 października włącznie

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DLA WOLONTARIUSZY

MISYJNY KARNET

Regulamin Konkursu Plastycznego

Regulamin Konkursu Mam Talent!

Formularz zgłoszeniowy “Mam Talent”

Formularz zgłoszeniowy do udziału w Synodzie

Klauzula informacyjna/Rodo

Zgoda Rodzica

Formularz zgłoszeniowy – Goście specjalni Synodu i Jubileuszy

 

ZOBACZ TAKŻE