STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / MISYJNY SYNOD DZIECI

MISYJNY SYNOD DZIECIMisyjny Synod Dzieci Archidiecezji Krakowskiej

                         Zapowiedź

28 października 2023 (sobota) godz. 8.00 – 15.00

Kraków, Centrum św. Jana Pawła II, ul. Totus Tuus 32

Kraków-Łagiewniki, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Hasło: Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Cel: Bardziej poznać i pokochać Jezusa,

aby z radością nieść Ewangelię całemu światu.

Symbol Synodu: Serce

Hymn Synodu: Ty Jesteś Drogą, Prawdą, Życiem.

Przygotuj swoje serce na Synod – Już dziś rozpocznij przygotowanie do Misyjnego Synodu Dzieci

Twój karnet podarunków dla Misji

 

Ta sama droga

 

W październiku 2021 roku papież Franciszek otworzył w Rzymie Synod o synodalności  w Kościele. Słowo „synod” pochodzi z języka greckiego (syn-hodos) i oznacza „tę samą drogę” lub „tę samą ścieżkę”. Zatem synod to wspólne podążanie do Boga, w którym pomaga słuchanie siebie nawzajem, aby można było usłyszeć, co On mówi do nas wszystkich i w jakim kierunku pragnie prowadzić swój Kościół.

Logo Synodu przedstawia wysokie drzewo w kształcie krzyża, łączy się z niebem oraz słońcem, które daje światło podobnie jak Eucharystia. Gałęzie drzewa są rozpostarte jak ręce czy skrzydła, co wskazuje na Ducha Świętego. Chrześcijanie są zjednoczeni pod drzewem krzyża i prowadzeni przez Ducha Świętego.

 

Na początku idą dzieci

 

Grafika przedstawia różne postacie: ludzi starszych i młodych, dzieci, kobiety, mężczyzn, chorych, ludzi różnych powołań. Wszyscy tworzą wspólnotę, w której nie ma hierarchii – papież idzie z ludźmi. W nawiązaniu do słów Jezusa, w których wychwalał Ojca za to, że zakrył „rzeczy przed mądrymi i roztropnymi” (Mt 11,25), na początku idą dzieci. Jest to zachęta, byśmy uczyli się otwartości od dzieci i młodzieży.

Dlatego

na tej samej drodze synodalnej Kościoła pragniemy zwrócić naszą szczególną uwagę na dzieci, które są przyszłością Kościoła. Sam Pan Jezus upomniał się o dzieci mówiąc: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie”. W tej atmosferze trwającego synodu na całym świecie chcemy pozwolić dzieciom na wspólne spotkania w parafiach i szkołach.

Potrzeba współpracy nas dorosłych, aby na tej rozpoczętej wspólnej ścieżce synodalnej dzieci znalazły swoje znaczące miejsce.

 

Echo Ogólnopolskiego Misyjnego Synodu Dzieci

 

17 września 2022 roku w Warszawie miał miejsce Misyjny Synod Dzieci. Z Archidiecezji Krakowskiej brały w nim udział dwie delegacje dzieci z opiekunami: z Krakowa i Jabłonki. Przywieźli oni przesłanie, aby w każdej diecezji odbywały się Misyjne Synody Dzieci.

W tę synodalną drogę Kościoła wpisuje się formacja Ognisk Misyjnych Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci – jednego z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych. Młodzi misjonarze należący do tych grup są zainteresowani życiem Kościoła i dbają o jego rozwój i wzrost na całym świecie, a szczególnie na terenach misyjnych. Sami, będąc blisko Jezusa, rozmawiają z Nim w modlitwie, formują się według Jego nauki i starają się, aby ich rówieśnicy na całym świecie mogli poznać Ewangelię. Ci młodzi ludzie, tak bardzo zatroskani o budowanie Kościoła, są „przedłużeniem rąk Ojca Świętego” i pomagają mu swoją modlitwą i zaangażowaniem w sprawy misji. Hasłem Synodu były słowa: Z Ojcem Świętym budzimy do misji! Celem: świętowanie 100-lecia papieskości Dzieła Misyjnego Dzieci, podzielenie się tym, co misyjnego robią dzieci w swoich diecezjach, poszukiwanie dróg i sposobów, jak jeszcze lepiej ożywić działalność misyjną w diecezjach. Hymn Ogólnopolskiego Synodu Misyjnego Dzieci:

 

Papież Franciszek jest przewodnikiem na drodze wiary ku Panu Bogu. Znaczenie logotypu Misyjnego Ogólnopolskiego Synodu Dzieci: na pierwszym planie widzimy łódkę. To symbol całej wspólnoty Kościoła, do której należymy. Ojciec Święty, trzyma w dłoniach budzik, aby „budzić” nas do misji. Kto poznał i pokochał Jezusa pragnie dzielić się z innymi tym doświadczeniem.

 

 

Przygotowanie do Misyjnego Synodu Dzieci w Archidiecezji Krakowskiej

 

Misyjne Karnety

Przygotowaliśmy Misyjne Karnety dla dzieci. Gorącą prośbę kierujemy do Rodziców, Dziadków, Opiekunów, Kapłanów, Sióstr, Katechetów, Animatorów … Pomóżcie Dzieciom przygotować się do wzięcia udziału w Misyjnym Synodzie Dzieci. Na każdym sercu znajdziecie propozycje do zapoznania się z różnymi tematami. Karnety zostaną przesłane do parafii, więcej egzemplarzy dla każdego dziecka można zamawiać w Wydziale Misyjnym.

 

 

Symbolem Synodu jest serce

Dlaczego serce? Serce to miejsce przebywania Pana Boga w tobie. Serce to miejsce dowodzenia i podejmowania decyzji w każdym dniu i na całe życie. Serce to ty sam. W Biblii słowo serce występuje ponad 300 razy. Logo przedstawia serce, w niego wpisany jest krzyż a w nim Hostia, mamy także Maryję, które też symbolizuje ucho. Kolory są zaczerpnięte z misyjnych kolorów oznaczających kontynenty. W tym kluczu wpisana jest formacja w projekcie: „Słucham Serca”, którą to proponujemy w ramach przygotowania do Misyjnego Synodu Dzieci.

 

 

W konfrontacji z przeciwnościami

 

O serce każdego z nas toczy się nieustanna walka, a zwłaszcza dzieci, dlatego pragniemy poprowadzić dzieci w głąb serca, gdzie mieszka Pan Bóg. Chcemy na nowo uświadomić dziecku, że jest kochane przez Boga, obdarowane różnymi darami, że może się zaprzyjaźnić z Jezusem. W sposób obrazowy pokazujemy pokoje serca, które może być zaśmiecone i zaciemnione przez grzech kierując dziecko do Sakramentu Pokuty, a potem do Eucharystii. Wdzięczność i radość to jest to co chcielibyśmy zaszczepić w sercach dzieci poprzez rozważanie Pisma Świętego i dokumentu papieskiego Evangelii Gaudium – radość Ewangelii. Być może wysoko mierzymy, ale dzieci już tego doświadczały na ogólnopolskim synodzie. Dzieci także poznają Misjonarzy i świat ich rówieśników w krajach misyjnych, aby wziąć udział w niesieniu im pomocy i włączeniu się do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Każde dziecko otrzymuje Misyjny Karnet, aby popracować nad swoim sercem i ofiarować owoce tej pracy w formie podarunków duchowych dla misji podczas Eucharystii na Synodzie.

Proponujemy:

Spotkania synodalne dla dzieci: w parafiach, szkołach, na turnusach wakacyjnych oraz spotkania synodalne on-line.

Służymy pomocą w przeprowadzeniu spotkań.

 

MODLITWA SYNODALNA

 

Panie Jezu, który jesteś DROGĄ, pomóż nam odkryć, w jaki

sposób mamy przychodzić do Ciebie, by Cię bardziej poznać,

a później nieść Ciebie innym.

Panie Jezu, który jesteś PRAWDĄ, dodawaj nam odwagi, abyśmy

zawsze w prawdzie przyznawali się do Ciebie i każdego dnia byli

Twoimi świadkami.

Panie Jezu, który jesteś ŻYCIEM, spraw, byśmy zawsze żyli

w Twojej ożywiającej miłości i od Ciebie czerpali siły do bycia

misjonarzami przez modlitwę, naukę i pomoc innym.

Niech Duch Święty często nam przypomina, że jesteśmy jednym

KOŚCIOŁEM, niezależnie od tego w jakiej części świata żyjemy.

A Maryja, Twoja i nasza Mama, niech trzyma nas za rękę

i pomaga iść za Tobą.

Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen. 

 

Materiały

 

do przygotowania się na Synod zamieszczone są na stronach:

Wydziału Misyjnego: www.misje.diecezja.pl

Czasopisma „Echo Dzieciom”: www.echodzieciom.pl

Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci pdmd@missio.org.pl

Mocni w Duchu Dzieciom – Moja Biblia – YouTube – rozważania do Pisma Świętego

Korzystamy także z materiałów, które służyły do dwuletniego przygotowania Ogólnopolskiego Synodu Misyjnego Dzieci – lata: 2021 i 2022

oraz Biuletynu dla Katechetów o Synodzie Misyjnym Dzieci

 

Konkursy na czas przygotowania do Misyjnego Synodu Dzieci

 

  1. Plastyczny: “O czym marzą dzieci w krajach misyjnych”
  2. Wiedzy misyjnej na podstawie czasopisma „Echo Dzieciom”

od lutego 2022 roku do października 2023 roku oraz czasopisma: „Świat Misyjny” numery od 1 do 4 – 2023 roku.

  1. Mam Talent!
  2. Filmowy: “O czym marzą dzieci w krajach misyjnych”

Regulaminy konkursów znajdziecie na stronie internetowej www.misje.diecezja.pl

Organizator Misyjnego Synodu Dzieci

Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej

Franciszkańska 3 31-004 Kraków

tel. 12 62 88 124 (godz. 9.00-13.00)

tel. kom. 668 688 096

e-mail: misje@diecezja.pl

www.misje.diecezja.pl

Współpraca: Wydział Duszpasterstwa Rodzin, Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, Wydział Katechetyczny, Grupy Apostolskie, Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, LO Kostka, Kościół w Potrzebie, Salezjański Wolontariat Misyjny.

Patronat honorowy J.E. Ks. Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski

Patronat medialny: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, TVP3 Kraków, Radio Plus, franciszkańska3, Niedziela, Gość Niedzielny, Wydawnictwo Św. Stanisława BM.

Kontakt do organizatorów

Ks. Tadeusz Dziedzic, dyrektor diecezjalny PDM tel. 602 505 998

e-mail: tadeodziedzic@gmail.com

Bożena Najbar tel. 668 688 096 e-mail: bozena.najbar1@gmail.com

Więcej informacji na stronie www.misje.diecezja.pl

Przygotowanie do Misyjnego Synodu Dzieci możesz rozpocząć już dziś. Jak? Zadzwoń albo napisz i umów się na spotkanie, weź karnet dla każdego dziecka pomocny w przygotowaniu.

Zgłoszenia do udziału w Misyjnym Synodzie Dzieci Archidiecezji Krakowskiej należy przesyłać na formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie Wydziału Misyjnego www.misje.diecezja.pl

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DLA WOLONTARIUSZY

MISYJNY KARNET

Regulamin Konkursu Plastycznego

Regulamin Konkursu Mam Talent!

Formularz zgłoszeniowy “Mam Talent”

Formularz zgłoszeniowy do udziału w Synodzie

Klauzula informacyjna/Rodo

Zgoda Rodzica

Formularz zgłoszeniowy – Goście specjalni Synodu i Jubileuszy

 

ZOBACZ TAKŻE