STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / DZIEŃ MODLITWY I POMOCY MISJOM – 6 STYCZNIA 2024

Światowy Misyjny Dzień Dzieci

Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

Temat: W Kościele Jesteśmy Misjonarzami

„Cieszymy się skarbem wiary. Mamy jednak świadomość, że nadal ponad dwa miliardy ludzi na świecie nie słyszało o Chrystusie”. Obecnie już 2015 misjonarek i misjonarzy z Polski głosi Ewangelię w 97 krajach.

„Trzeba, abyśmy całym sercem włączyli się w misyjny trud Kościoła. Bez względu na to, jakim powołaniem życiowym Bóg nas obdarzył, na mocy chrztu świętego wszyscy odpowiadamy za misje” – czytamy w komunikacie przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na Dzień Pomocy Misjom, przypadający w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia.

Obecnie w 97 krajach misyjnych pracuje 2015 misjonarzy z Polski. Ponad połowę z nich to księża i bracia zakonni, którzy służą głównie w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Drugą liczebnie grupę stanowią siostry zakonne, pracujące przeważnie na Czarnym Lądzie. Najwięcej księży Fidei Donum pracuje w Ameryce Południowej. Na misje wyjeżdżają również polscy misjonarze świeccy, których na całym świecie jest obecnie 50.

„Misjonarze prowadzą działalność charytatywną, edukacyjną i medyczną, stając się znakiem nadziei dla opuszczonych, sierot, starców, bezdomnych i wykluczonych. By prowadzić wspaniałe dzieła ewangelizacyjne, potrzebują naszej pomocy duchowej i materialnej” – podkreśla przewodniczący Komisji ds. Misji.

We wszystkich parafiach w kraju będą zbierane datki na Krajowy Fundusz Misyjny. Z tego funduszu utrzymuje się m.in. Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Nawiązując do coraz powszechniejszego świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego na Orszakach Trzech Króli, przewodniczący Komisji ds. Misji zwraca uwagę na misyjny charakter tego święta. „Niech udział w Orszaku uświadomi nam jeszcze dobitniej drogę do wiary Trzech Mędrców. Niech uczy odwagi, pokory i wytrwałości na drodze wiary. Niech przypomina, że mamy także innym pomagać odnaleźć drogę do Chrystusa i wspomagać duchowo i materialnie misjonarzy i misjonarki”.

Objawienie Pańskie jest też patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W okresie bożonarodzeniowym dzieci w ramach akcji „Kolędnicy Misyjni” kolędują na rzecz rówieśników z krajów misyjnych.

Polscy Misjonarze na świecie

Aktualnie posługuje na misjach 1690 polskich misjonarzy i misjonarek.

Przebywają oni w 99 krajach na 5 kontynentach.

(dane Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z dn. 01 października 2023 r.)

Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze676 misjonarzy i misjonarek z Polski. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun – 111, Zambia – 63, Tanzania – 55, Madagaskar – 42, Republika Centralnej Afryki – 34, Republika Południowej Afryki – 34 i Demokratyczna Republika Konga – 27. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 67 księży diecezjalnych, 261 zakonników, 330 sióstr zakonnych i 18 osób świeckich.

Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje 655 misjonarzy. Krajami, w których jest najwięcej polskich misjonarzy, są: Brazylia – 195, Boliwia – 103, Argentyna – 98, Peru – 50 i Paragwaj – 36. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przebywa 143 księży diecezjalnych, 326 zakonników, 168 sióstr zakonnych i 18 osób świeckich.

Azji jest 281 polskich misjonarzy. Już od wielu lat najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Kazachstanie – 97, na Filipinach – 25, w Japonii – 25, Uzbekistanie 15 osób i w Tajwanie – 14. W Azji przebywa 43 księży diecezjalnych, 121 zakonników, 114 sióstr zakonnych i 3 osoby świeckie.

Oceanii pracuje 65 misjonarzy. Wszystkie osoby pracują w Papui Nowej Gwinei. W Oceanii przebywa 15 księży diecezjalnych, 42 zakonników, 7 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka.

Ameryce Północnej pracuje 13 misjonarzy. Większość osób pracuje w Kanadzie – 8, na Alasce – 4 i Bermudy – 1. W Ameryce Północnej przebywa 4 księży diecezjalnych, 8 zakonników i 1 osoba świecka.

Kontynent Razem F.D. (kapłan diecezjalny) Świecka osoba Zakonna siostra Zakonnik
Afryka i Madagaskar 676 67 18 330 261
Ameryka Łacińska i Karaiby 655 143 18 168 326
Azja i Azja Mniejsza 281 43 3 114 121
Oceania  65 15 1 7 42
Ameryka Pn. 13 4 1 8
Status – liczba wszystkich  1690 272 41 619  758

Statystyka polskich misjonarzy wg. przynależności

Na świecie pracuje:

• 271 księży diecezjalnych, m.in.:diecezja tarnowska – 43, archidiecezja przemyska – 17, archidiecezja krakowska – 11, diecezja opolska – 10, diecezja sandomierska – 10, archidiecezja lubelska – 9, diecezja siedlecka – 9, diecezja rzeszowska – 9, archidiecezja częstochowska – 8, archidiecezja gdańska – 8, archidiecezja katowicka – 8, archidiecezja warszawska – 8, archidiecezja gnieźnieńska – 7 i diecezja pelpińska – 7;
  • 758 zakonników, m.in.: Werbiści – 145, Franciszkanie Konwentualni – 66, Salezjanie – 58, Pallotyni – 53, Franciszkanie – 53;
  • 619sióstr zakonnych, m.in.: Franciszkanki Misjonarki Maryi – 45, Służebnice Ducha Świętego – 41, Elżbietanki – 35, Siostry Misjonarki Miłości – 33, Siostry Miłosierdzia – 25, Siostry Józefitki -22, Siostry Nazaretanki – 21, Służebniczki Starowiejskie – 21, Siostry Salezjanki – 20;
  • 41 misjonarzy świeckich, m.in.:archidiecezja krakowska – 6, diecezja bielsko – żywiecka – 4, diecezja warszawsko – praska – 4, diecezja tarnowska – 3, archidiecezja warszawska – 3, misjonarze świeccy SMA – 3.